T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ADANA HAVALİMANI

​​​​​​

Elektronik Sistemler


 

Elektronik Sistemler


 
 

Adana Havalimanı Elektronik Müdürlüğü, Havalimanımızdaki ve Havalimanımıza bağlı istasyonlarda kurulmuş bulunan tüm seyrüsefer, haberleşme sistemleri ile terminal elektronik, bilgisayar ve network sistemlerinin kesintisiz çalışmalarını sağlamakla sorumlu olup bu cahazların bakım onarımlarını yapmaktadır.


ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı) ve EUROCONTROL (Hava Seyrüsefer Güvenliği için Avrupa Teşkilatı) üyesi olan ülkemizde hava seyrüseferine ilişkin işlemler DHMİ tarafından koordine edilmekte ve izlenmektedir.Türkiyede hava trafik hizmetlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için çeşitli elektronik sistemler kullanılmaktadır.

Bu sistemleri Adana Havalimanında (Comminications, Navigations, Surveillance, Haberleşme, Seyrüsefer, Radar) personeli olarak tanımlanan lisanslı DHMİ teknik personeller ile idame ettirilmektedir.


Adana Havalimanı sorumluluğunda bulunan Akçadağ SSR Radarı, 05-ILS cihazı, Adana VOR,Hava-Yer haberleşmesinde kullanılan telsiz cihazlarının bakım onarım ve idamesi de Havalimanımızda görev yapan lisanslı personel tarafından yapılmaktadır.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü