T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ADANA HAVALİMANI

​​​​​​

Seyrüsefer Hizmetleri


 

Seyrüsefer Hizmetleri


 

Adana Havalimanı Başmüdürlüğü Hava Seyrüsefer Müdürlüğü Hizmetleri 


 

ATC (Kule) ÜNİTESİ 

Meydan Kontrol Hizmeti:  Uçakların emniyetli bir şekilde iniş- kalkış yapmasının sağlandığı ve uçuşun ilk ve son evreleri olarak tanımlayabileceğimiz aşamalarda verilen hava trafik hizmetlerini kapsamaktadır.
 
Bu tanım kapsamında; Adana Havalimanı'nda sadece Meydan Kontrol Hizmeti verilmekte olup; yaklaşma kontrol hizmeti İncirlik Yaklaşma Kontrol (10. Tanker Üs Komutanlığı) tarafından sağlanmaktadır. Türkiye genelinde saha kontrol hizmeti İstanbul ve Ankara’da mevcut olan radar merkezleri ( ACC ) tarafından sunulmaktadır.

Adana Havalimanı Hava Trafik Ünitesi sorumluluk alanı (CTR) 10 mil yarıçaplı ve 1000 feet yüksekliğindeki hava sahasını kapsamaktadır.

Bu görev toplam 21 hava trafik kontrolörü tarafından 4’lü vardiya usulü çalışılarak yerine getirilmektedir.Tüm hava trafik kontrolörlerimiz meydan kontrol ve yaklaşma kontrol derecelerine sahiptirler.

Adana Havalimanı meydan kontrol kulesi, günlük IFR ve VFR  olarak yaklaşık 100-140 hava trafiğine hizmet vermektedir.

Adana Havalimanı ILS, VOR/DME ve NDB hava seyrüsefer yardımcı cihazları ile teçhiz edilmiştir.

Adana Meydan Kontrol Kulesinde 118.050 Mhz, 121.1 Mhz ve Ground 121.9 Mhz   frekansları hava trafiğine hizmet vermek için kullanılmaktadır. Emergency frekansımız 121.5 olup; arama kurtarma frekansı 123.1dir. Uçaklara limanımız meteorolojik durumu ile ilgili bilgi vermek üzere kullanılan ATIS frekansımız 119.225’dir.

Meydan Kontrol Kulesinde bir adet radar monitörü, bir adet uçuş bilgi ve takip sistemi, bir adet elektronik strip monitörü, hızlı muhabere yapılmasını sağlayan iki adet VCS monitörü, meteorolojik bilgileri aktaran bir adet AWOS cihazı, bir adet anlık rüzgar göstergesi, basınç bilgisini veren bir adet altimetre ve uçuş planlarının takip edildiği AFTN cihazı bulunmaktadır.


AIM ÜNİTESİ

Adana Havalimanı’nda uçuşların etkin ve emniyetli bir şekilde yürütülebilmesi için havacılık verilerini, uluslararası standartlarda uçuşlardan önce toparlamak, kullanılır hale getirmek ve ilgili tüm sivil havacılık kuruluş yada havayolu şirketlerine zamanında gönderme görevi Hava Seyrüsefer Müdürlüğü AIM ünitesi tarafından yerine getirilmektedir.

Havalimanımızda Havacılık Bilgi Yönetimi (AIM) Biriminin yürüttüğü ana görevler konu başlıklarıyla aşağıdadır;

  1. Havacılık bilgilerini yayınlama,
  2. Uçuş müsaadeleri ve permi takibi,
  3. Uçak işletme ruhsat, uçak tescil, uçuşa açma/kapama ve pilotlara yönelik uygulamaların takibi,
  4. NOTAM (Havacılara Uyarı) işlemleri,
  5. Uçuş planlarının takibi, denetimi ve dağıtımı,
  6. Genel Müdürlük tarafından yayınlanan AIP (Havacılık Enformasyon Yayını) ve değişikliklerinin (AMDT) takibi,
  7. Türk hava sahasında icra edilen ilgili askeri faaliyetlerin takibi,
  8. Uçak şirketlerinin uçuş tarifelerinin izlenmesi ve slota uymalarının sağlaması,


Adana Havalimanı’nda AIM Ünitesinde 2 AIM Şefi ve 17 AIM memuru bulunmaktadır. Ünitemizde 4’lü vardiya usulü ile çalışılmaktadır.

AIM Ünitesinde iki adet AFTN istasyonu, bir adet uçuş bilgi ve takip sistemi, bir adet EAD sistemi, bir adet haberleşme bordu ve uçuş takibinin daha verimli yapılabilmesi için kullanılan 1 adet tescil sorgulama ve CFMU sisteminin bulunduğu bilgisayar bulunmaktadır.

Adana Havalimanı AIM Ünitesi tarafından günlük ortalama yayınlanan; VFR plan sayısı 30-40 adet, uçuş takip sisteminden girilen trafik sayısı 100-140 adet ve AFTN-TCP istasyonundan işlem yapılan mesaj sayısı 1000 adettir.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü