T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ADANA HAVALİMANI

​​​​​​

Adana ve Yakın Çevresi Gezilecek Yerler

 

 

Adana Merkez Park

Şehir merkezinde yer alır. Geniş bir yeşil alan üzerine kurulu olup, festival vb. aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır.

 merkezpark.jpg

 

Taşköprü

310 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğindeki bu köprü Romalılar tarafından 2.yy'da Seyhan nehri üzerine inşa edilmiştir. Taşköprü dünyanın araç trafiğine açık en eski köprüsü diye bilinir, şu an sadece yaya trafiğİne açık olarak kullanımdadır.

tasköprü1.jpg 

 

Adana Arkeoloji Müzesi

Antik dönemlerden kalan birçok hayvan, tanrı ve tanrıça figürlerinin sergilendiği bu müze 1924 yılından itibaren hizmete girmiştir. 

Müze Adresi:
Seyhan Caddesi, Adana
Tel: +90322 454 38 55
Faks: +90322 454 38 56 

 adana-arkeoloji-muzesi.jpg

 

 

Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi

Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 1923 yılında Adana'ya geldiği zaman eşi Latife Hanım ile birlikte konakladığı Suphi Paşa Konağı 1981 yılında "Atatürk Evi Müzesi" olarak düzenlenip ziyaretçilere açılmıştır. Bu tarihi yapı Kültür Bakanlığınca "Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı" olarak tescil edilmiştir. 

Müze Adresi:
Kayalıbağ Mah. Seyhan Cad. No: 59
Tel : +90322 359 78 66
Faks : +90322 454 38 56 

Adana-Ataturk-Bilim-Kultur-Muzesi.jpg 

 

Seyhan Baraj Gölü

Adana'nın kuzeyinde yer alan Seyhan Baraj Gölü ziyaretçilerine sessiz ve huzurlu bir ortam sunmaktadır. Göl etrafında yürüyüş yaparak veya dinlenerek vakit geçirebilir, göle nazır konumlanmış restoranlarda yöresel yemeklerin tadını çıkartabilirsiniz.

seyhanbaraj.jpg 

 

Büyük Saat ve Kazancılar Çarşısı

1882 yılında inşası tamamlanan bu saat kulesi 32 metrelik yüksekliği ile yurdumuzun en yüksek saat kulesidir.

 büyüksaat1.jpg

 

 

Misis Antik Kenti

Şehrin 27 km. doğusunda Ceyhan nehrinin kenarında yer alan bu antik kent, 7000 yıllık tarihi dokusu ile ziyaretçilerini etkilemektedir. Tarihi "İpek Yolu" üzerinde yer alan ve geçit özelliği taşıyan bu kent Lokman Hekim'in ölümsüzlük ilacını bu kentte kaybettiği rivayeti üzerine "Ölümsüzlük Kenti" olarak anılmaktadır. Ayrıca burada yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan eserler Yüreğir ilçesindeki "Misis Antik Müzesinde" sergilenmektedir.

Müze Adresi:
Yakapınar Beldesi, Yüreğir
Tel: +90322 454 38 55
Faks: +90322 454 38 56

misis-mosaic-museum.jpg 

 

Misis Köprüsü

Ceyhan nehri üzerindeki bu tarihi köprü 4.yüzyılda Romalılar tarafından inşaa edilmiştir. Ramazanoğlu beyliği ve Osmanlı dönemlerinde şiddetli depremlere maruz kalmasına rağmen ayakta kalabilmiştir. 1998 yılında restore edilen köprü aktif olarak kullanımdadır.

misisköprü.jpg 


Adana Sinema Müzesi

2011 yılında ziyaretçilere açılan bu müze Yeşilçam kültürünü yaşatmakla beraber, Altın Koza Film Festivaline ev sahipliği yapan Adana'nın yetiştirdiği sanatçıları anma ve sanat adına da büyük önem arz etmektedir.

Müze Adresi:

Kayalıbağ Mah. Seyhan Cad. Seyhan/ADANA

Tel: +90322 457 07 78

sinema müzesi.jpg 

 

 

Yılan Kale (Ceyhan)

11.yy'da Çukurova'yı haçlı işgalinden korumak amacıyla çok sarp bir tepenin üzerine kurulan bu kale Ceyhan Ovası'nın tamamına hakim konumuyla görsel bir şölen sunmaktadır. Halk arasında mitolojik kahraman Şahmeran'ın bu kalede yaşadığına inanılır.

yılankaleson.jpg 

 

Varda Köprüsü (Karaisalı)

Osmanlı Hükümdarı 2.Abdülhamit ile Alman Hükümdarı Kaiser Wilhelm arasında imzalanan anlaşma gereği İstanbul - Bağdat - Hicaz demiryolu hattının tamamlanması amacıyla 1907 -1912 yılları arasında inşaa edilmiştir. 172 metre uzunluğu ve 99 metrelik yüksekliği ile köprü derin bir vadiyi birbirine bağlamaktadır.

 Varda-Koprususon.jpg

 

Belemedik Yaylası (Pozantı)

Torosların bu güzide yaylası özellikle bahar aylarında kampçıların ve doğa sporları tutkunlarının uğrak yerlerinden biridir. Ulaşım kolaylığı, bol yeşil alan ve yürüyüş parkurları ile tercih edilen bir merkezdir. 

 

belemedikson.jpg 

 

 

 

* Adana'ya gelen misafirlerimiz için şahsi ulaşım araçlarıyla günübirlik ziyarette bulunabilecekleri lokasyonlar;

Tarsus ( 40 km. ): Meşhur şalgam suyu ve yöresel yemekleriyle ün yapmış ilçenin bir çok yerinde antik tarihe ait izler bulunmaktadır.   

Karataş (54km.) ve Yumurtalık (80 km.): Adana'nın deniz turizmine hizmet eden bu ilçelerinde Akdeniz'in maviliğinin tadını çıkarabilirsiniz. 

Çamlıyayla (100 km.) ve Akçatekir (105 km.): Torosların en güzel yaylalarından ikisidir. Tarihi kaleleri, buz gibi suları, mesire yerleri ve yöresel yemekleriyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Kozan (80km.): Barajı, mesire yerleri, piknik alanları ve birçok tarihi kale ve surlarıyla görülmesi gereken yerlerden biridir.

 

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü